Lasiavain-palkinto luovutettiin Max Seeckille Dekkarilauantai-tapahtumassa

31.10.2023

Helsingin kirjamessuilla Dekkarilauantai-tapahtumassa 28.10.2023 Dekkariseuran puheenjohtaja Sini Paloheimo ja seuran varapuheenjohtaja sekä Lasiavain-yhdyshenkilö Leena Korsumäki luovuttivat vuoden 2023 Lasiavain-palkinnon Max Seeckille rikosromaanista Kauna (Tammi 2021). Palkintoa luovuttamassa oli myös Suomen Lasiavain-raadin jäsenistä Kari Koski

Lasiavain-raati koostuu 15 jäsenestä, joista kolme on kustakin Pohjoismaasta. Tästä pohjoismaisesta parhaan dekkarin palkinnosta, sen perusteista ja aikaisemmista voittajista voi lukea lisää Ruumiin kulttuurista 3/23. 
Tulevassa lehdessä 4/23 kerrotaan vielä Max Seeckin tunnelmista palkinnon luovutuksen jälkeen.

Palkintotilaisuuden kuvat: Päivi Remes, Pekka Vartiainen